Szépen csillog a hét aranyérem

A magyar sportolók a tokiói olimpia után a távol-keleti városban rendezett paralimpián is nagyszerűen szerepeltek. A felkelő nap országában parasportolóink hét arany-, öt ezüst- és négy bronzérmet szereztek.

A mieink közül Konkoly Zsófia és Pap Bianka volt a legeredményesebb, akik egy első és két második helyezést értek el úszásban. Konkoly Zsófia a győzelmet fő számában, a 100 m pillangón, paralimpiai csúccsal érte el.

Pap Bianka 100 m hátúszásban bizonyult a legjobbnak, míg 400 m gyorson 200 m vegyesúszásban is és ezüstérmes. A medencében rajtuk kívül is van magyar győztes: Illés Fanni 100 m mellen diadalmaskodott.

A férfi kajak egyesek 200 m-es távján Kiss Péter szerzett aranyérmet, aki 18 évével a sportág legfiatalabb paralimpiai bajnoka. A vívóknál a női párbajtőrözők között Veres Amarilla végzett az első helyen. Az atlétáknál távolugrásban Ekler Luca paralinpiai csúccsal bizonyult a legjobbnak. Asztaliteniszben Pálos Péter győzött.

Ezüstérmet szerzett a már említettek mellett tőrvívásban Osváth Richárd. Bronzérmet nyert a női tőrvívócsapat, Szvitacs Alexa asztaliteniszező, Dávid Krisztina légpisztolylövő, Varga Katalin a kajak egyesek 200 m-es távján.

A magyarok az 1960-as római paralimpiai játékokon indultak először. Amióta azonos helyszínen rendezik az olimpiai és a paralimpiai játékokat (1988, Szöul), azóta az idei tokiói versenyeken szerezték a legtöbb aranyérmet a magyar paralimpiai csapat tagjai. A korábbi csúcsot az 1996-os atlantai játékok jelentették, akkor öt magyar arany született.

Magyar szempontból az 1984-es New York-i paralimpia volt az eddigi legsikeresebb (13 arany,11 ezüst, 5 bronz), noha a mieink részvétele majdnem meghiúsult, de végül „csak” a Los Angeles-i ötkarikás játékok bojkottálásáról döntött az akkori kormány.