Húsz érmet szereztek a magyarok

Nagyszerű és izgalmas versenyeket hoztak a XXXII. Nyári Olimpiai Játékok Tokióban, ahol a magyar sportolók 6 arany-, 7 ezüst- és 7 bronzérmet nyertek.

A japán fővárosban az első győzelmünket – mint legutóbbi lapunkban már beszámoltunk róla – Szilágyi Áron szerezte egyéni kardvívásban.

A Vasas immár háromszoros olimpiai bajnok versenyzője elmondta: az elmúlt bő egy évben, amely mindenki számára kihívásokkal járt, egy pillanatra sem tévesztette szem elől, hogy mi is a célja, ezért tudott motivált maradni, és ez a titka annak, hogy harmadszor is egyéni aranyérmet szerzett.

Az úszóknál a 21 éves Milák Kristóf a 200 m pillangó döntőjében a szám világ- és Európa-bajnokaként esélyesként ugrott vízbe a döntőben, de fél távnál visszacsúszott a harmadik helyre. Mielőtt azonban a szívünkhöz kaptunk volna, az ifjú klasszis robbantott, és új olimpiai csúccsal, 1:51.25-ös idővel szerezte meg a mieink második aranyérmét.

Milák Kristóf a döntő után elmondta, hogy a rajt előtt tíz perccel elrepedt az úszónadrágja, amit át kellett cserélnie.

„Úgy voltam vele, hogy annyi erőt és energiát elpazaroltam a gatyára, hogy ez a világcsúcs nem lesz meg – úgyhogy csak leúsztam… De nem vagyok csalódott, ez most így sikerült. Megvan az első aranyam, innentől jöhet a következő” – mondta Milák Kristóf. Ebben a számban Kenderesi Tamás negyedik lett.

A kötöttfogású birkózóknál, a 77 kg-os súlycsoport döntőjében Lőrincz Tamás pontozással legyőzte a kirgiz Akszol Mahmudovot. Ezzel a 35 éves világ- és Európa-bajnokunk a sikeres pályafutását betetőzve szerezte meg a hőn áhított olimpiai aranyérmet.

„Hihetetlen, hogy egyáltalán kijutottam a negyedik olimpiámra. Nagyon örülök, hogy itt lehettem és győzni tudtam. Hihetetlen élmény” – lelkendezett a diadala után Lőrincz Tamás, aki a döntőbeli sikerét a rutinjának tulajdonítja.

A magyar olimpiai csapatban legjobban a kajak-kenuzók szerepeltek.

A kajak egyesek 1000 m-es számának döntőjében Kopasz Bálint már 300 m-nél magához ragadta a vezetést, majd egyre jobban elhúzott a többiektől, és semmi sem veszélyeztette az olimpiai győzelmét. Ráadásul Varga Ádám futott be a második helyre, így kettős magyar győzelmet ünnepelhettünk.

Kopasz Bálint elmondta, hogy kilencéves kora óta erre a napra készült, ez pedig 15 év kőkemény munkával és folyamatos lemondásokkal járt.

„Nem volt buli, nem voltak barátok, sőt, még barátnő sem, pedig 15 éves korom óta nagyon szerettem volna” – mondta a 24 éves bajnok aki úgy fogalmazott, a győzelem óriási öröm és felemelő érzés a számára.

„Láttam az örömöt édesanyám arcán is, aki nagyon sokat tett azért, hogy idáig eljussak, felkészített, minden nap ott volt mellettem, megfőzött mindenféle minőségi ételt” – emelte ki edző-édesanyja, Demeter Irén szerepét a győri kajakos.

Az is kiderült, hogy a sprintszámban is a magyarok a legjobbak. Kajak egyesben, 200 m-en ugyanis Tótka Sándor hódította el az aranyérmet. Az újpesti sportoló parádésan rajtolt, és végig vezetve nyert aranyérmet.

„Nem tudom felfogni, mi történt – mondta Tótka Sándor. – Próbáltam a saját versenyemre fókuszálni. Rengeteg tudatos munka van az aranyérem mögött. A feleségemmel is sokat beszéltem arról, hogy mit lehet tenni, hogy jobb legyek.”

Ebben a futamban Csizmadia Kolos a negyedik helyen végzett.

A magyar nők sem akartak aranyérem nélkül hazatérni! Kajak négyesben, 500 m-en a Kozák Danuta, Csipes Tamara, Kárász Anna, Bodonyi Dóra összeállítású hajó és végig az élmezőnyben haladt. Bár fél távnál még csak második volt a magyar hajó, de aztán beindult a hajrá, és végül nagy fölénnyel értek elsőként a célba a mieink.

Ez az első olyan magyar egység lett ebben a sportágban, amely sorozatban háromszor nyert olimpiai aranyat.

Ezzel Kozák Danuta a hatodik olimpiai aranyérmét szerezte, s ő a legeredményesebb magyar női sportoló az ötkarikás játékok történetében. Már Csipes Tamara is két aranyéremnél tart, hiszen ő is tagja volt a riói bajnokcsapatnak.

„Boldog vagyok! Az biztos, ez egy életre szóló diadal: voltak benne nehéz pillanatok, hiszen az sosem könnyű, amikor úgy indulsz el edzésre, hogy a lányod sírva kérdezi, mikor lesz már vége ennek a hülye olimpiának. Te meg számolsz vissza, hogy már csak három már csak kettő, és egyre inkább azt érzed, legyünk már rajta túl. Volt benne sok szenvedés, rengeteg keserűség, de mégiscsak sikerült elérni idáig, és ennek nagyon örülök” – mondta Kozák Danuta.

A mieink első ezüstérmét – mint legutóbb megírtuk – Siklósi Gergely szerezte párbajtőr egyéniben. Szintén második lett a 100 m pillangóúszás döntőjében Milák Kristóf, aki hajszálnyival maradt el a világcsúcsot teljesítő amerikai Careleb Dressel mögött. A vitorlázók finn dingi versenyszámában – izgalmas zárófutam végén – Berecz Zsombor harcolt ki ezüstérmet. A kajak egyesek 1000 m-es döntőjében – mint említettük – Varga Ádám a győztes Kopasz Bálint mögött futott be a második helyre.

A kötöttfogású birkózók 87 kg-os súlycsoportjában az Európa-bajnok Lőrincz Viktor – a bátyjához, Lőrincz Tamáshoz hasonlóan – döntőbe került, de neki be kellett érnie az ezüstéremmel.

A női kajak egyesek 500 m-es egyéni versenyében Csipes Tamara futott be a második helyre. Ugyanitt Kozák Danuta negyedik lett. A nyílt vízi úszók 10 km-es versenyszáma végén Rasovszky Kristóf érkezett meg az ezüstérmes helyre.

Bronzérmes lett a magyar férfi kardcsapat, amelynek színeiben az egyéni bajnok Szilágyi Áron mellett Decsi Tamás, Gémesi Csanád és Szatmári András jeleskedett.

Cselgáncsban a 90 kg-osok között Tóth Krisztián a magyarok 500. olimpiai érmét szerezte meg azzal, hogy bravúros versenyzéssel a dobogó harmadik fokára állhatott fel. Női öttusában Kovács Sarolta futott be bronzérmes helyre. Az olimpián most bemutatkozó karate művelői között 75 kg-ban Hárspataki Gábor is beverekedte magát a harmadik helyre.

A kajakozóknál a női párosok 500 m-es versenyszámában Kozák Danuta és Bodonyi Dóra is bronzérmet kapott. Vízilabdában a nőknél a harmadik helyért zajló mérkőzésen a mieink 11-9-re verték az oroszokat. A férfiaknál a bronz meccsen a magyar legénység 9-5-re bizonyult jobbnak a spanyoloknál.

Sportolóink tokiói szereplésével Magyarország eddig összesen 183 arany-, 158 ezüst- és 181 bronzérmet szerzett az olimpiákon.