Mámoros hangulat a Puskás Arénában

Nagyszerű mérkőzésekkel, látványos focival zajlik a labdarúgó Európa-bajnokság, amelynek egyik remek házigazdája a budapesti Puskás Ferenc Aréna, ahol – a helyszínek közül egyetlenként – telt ház előtt zajlanak a kemény csatározások. A magyar válogatott két meccsen van túl: a mieink majdnem végig tartották magukat, de végül elbuktak az Eb-címvédő portugálok ellen, utána viszont hősies küzdelemben döntetlent játszottak a világbajnok franciákkal.

Jól küzdöttünk a hajráig

Az Európa-bajnokság „halálcsoportjában” – amelynek tagjai: Franciaország, Magyarország, Németország és Portugália – a mieink a Puskás Arénában, 56 ezer lelkes szurkoló előtt mutatkoztak be az Eb-címvédő portugálok ellen.

A vendégek léptek fel támadólag, az 5. percben Jota 18 m-ről leadott lövését védte Gulácsi szép vetődéssel. A mieink zártan védekeztek, de később a magyarok előtt is adódott lehetőség: Sallai szabadrúgásból beadott labdáját Szalai Á. fejjel kapura csúsztatta, de a vendégkapus a helyén volt.

A félidő hajrájában újra beszorultak a magyarok, de a 40. percben Jota 10 m-ről leadott lövését Gulácsi hárította, majd Ronaldo az ötösről vétette el a kaput.

A szünet után folytatódott a portugálok fölénye. Egy szöglet után Pepe fejesét védte vetődve Gulácsi. A vendégek távoli lövéssel is próbálkoztak, de B. Fernandes bombáját Gulácsi nagy bravúrral ütötte ki a bal sarok elől.

A hajrában fokozták a nyomást a luzitánok, ennek ellenére az ő hálójukban táncolt a labda, de Schön gólját les címén nem adta meg a játékvezető. A vendégek tovább támadtak, a mieink teljesen beszorultak.

A 84. percben B. Fernandes jobb oldali beadása után Guerreiro 13 m-ről lőtt, és a labda Orbán lábán megpattanva a jobb alsó sarokba vágódott (0–1).

A góltól a mieink megzavarodtak. A 86. percben a kiugró R. Silvát Orbán buktatta. A megítélt 11-est Ronaldo a bal alsó sarokba rúgta (0–2).

Végül szintén a világ – egyik – legjobb csatára tett arról, hogy fenékig ürítsük a keserű poharat. A 92. percben R. Silva és Ronaldo szép összjátéka után utóbbi kicselezte Gulácsit, majd öt méterről a kapu közepébe lőtt (0–3).

Ezzel megszakadt a magyar válogatott 11 találkozón át tartó veretlenségi sorozata.

Marco Rossi: „A fiúk mindent kiadtak magukból, amit csak tudtak, a 84. percig úgy alakult a mérkőzés, ahogy szerettük volna, de utána hármat is kaptunk. Lehet, hogy van három gól különbség a két csapat között, de a mostani játék képe alapján fáj a vereség. Egy csapat életében előfordul, hogy gólt kap, de a tartásunkat végig meg kellett volna őriznünk.”

Eb, F-csoport: Portugália–Magyarország 3–0 (0–0). Puskás Aréna, 56 000 n., v.: Cakir (török). Magyarország: Gulácsi – Botka, Orbán, Szalai A. – Lovrencsics, Nagy Á. (Varga R., 88.), Kleinheisler (Sigér, 78.), Schäfer (Nego, 65.), Fiola (Varga K., 88.) – Szalai Á., Sallai (Schön, 77.). Gl.: Guerreiro (84.), Ronaldo (87. – 11-es, 92.).

Feltartóztattuk a világbajnokot

A következő fordulóban a magyar fiúk a világbajnoki címvédő franciákkal néztek farkasszemet a zsúfolásig megtelt Puskás Arénában. A mieink most nem húzódtak be a kapujuk elé, hanem bátran előrelendültek. Aztán a franciák is támadásba lendültek, ami érthető, hiszen olyan csatárokkal indultak harcba, mint Griezmann (Barcelona), Benzema (Real Madrid) és Mbappé (Paris SG), de a védelmünk jól rombolt, és Gulácsi is remekül hárította Benzema lövését.

Rosszul érintette a mieinket, hogy Szalai Ádámot a franciák leütötték, kórházba kellett szállítani. Később szerencsénk is volt, amikor Benzema 10 m-ről a kapu mellé trafált.

Az első félidő hajrájában a franciák Gulácsi kapuja elé szögezték a magyarokat – ennek ellenére a mieink szereztek vezetést! A hosszabbításban Nagy Á. remek keresztlabdája után a bal oldalon Sallai kényszerítőzött Fiolával, aki a visszakapott labdát az ötös sarkától a rövid, jobb alsó sarokba vágta (1–0).

A szünet után az egész stadionban zúgott a „ria, ria, Hungária!” A magyar csapat továbbra is bátran játszott, de később a  franciák fölénybe kerültek. Behozták Dembélét (Barcelona), aki jobbról éles szögből a rövid oldali kapufára bombázott.

Tovább támadtak a vendégek, de néha a mieink is kiszabadultak a szorításból. Ám ez nem mindig vált a javunkra.

A 66. percben egy kapu elé ívelt magyar szabadrúgást Lloris kapus lehúzott, majd gyorsan előre vágta a labdát, a  bizonytalankodó magyar védők nem tudtak hárítani, Mbappé jobb oldali beadása után Orbán lábáról Griezmann elé pattant a labda, aki középről, 8 m-ről a bal sarokba bombázott (1–1).

A folytatásban a franciák enyhe fölényben játszottak, de a magyar védelem jól rombolt, és még ellentámadásokra is futotta a mieink erejéből. Újabb gól azonban már nem esett, így döntetlen született, amely igazi huszárbravúrt jelent a mieink számára. Nem véletlen, hogy a közönség ünnepelte fiainkat!

Marco Rossi: „A fiúk nagyon jó mérkőzést játszottak, taktikailag kiemelkedőt nyújtottak, megfelelő bátorsággal és szívvel küzdöttek. A srácok ma elképesztőek voltak. Olyan játékosaink vannak, akik tényleg elkötelezettek, keményen dolgoznak, hogy fejlődjenek. Bizakodva nézhetünk a jövőbe.”

Eb, F-csoport: Magyarország–Franciaország 1–1 (1–0). Puskás Aréna, 56 000 n., v.: Oliver (angol). Magyarország: Gulácsi – Botka, Orbán, Szalai A. – Nego, Nagy Á., Kleinheisler (Lovrencsics, 84.), Schäfer (Cseri, 75.), Fiola – Szalai Á. (Nikolics, 26.), Sallai. Gl.: Fiola (45+2.), ill. Griezmann (66.)

A csoport további eredményei: Franciaország-Németország 1-0, Németország-Portugália 4-2.