Óriási öröm a Puskás Arénában!

Hatalmas örömmámorban úsztak a napokban a magyar labdarúgás szerelmesei. Nemzeti válogatottunk az új Puskás Ferenc Arénában – a koronavírus-járvány miatt zárt kapuk mögött – a mindent eldöntő mérkőzésén huszáros hajrával legyőzte az izlandiakat, és belépett az álmok kapuján: kijutott a jövő évi Európa-bajnokságra – Budapestre!

A sorsdöntő Eb-pótselejtezőn Marco Rossi szövetségi kapitány nem irányíthatta a magyar fiúkat, mert a találkozó előtti napon elkapta a koronavírust, így csak karanténból nézhette a találkozót és – a modern technika segítségével – irányíthatta a legénységet.

A mérkőzésen az északiak léptek fel támadólag, és Palsson közeli fejesét jó érzékkel kellett védenie Gulácsinak. Kisvártatva azonban különös góllal szereztek vezetést a vendégek.

A 11. percben a magyar kaputól 20 m-re jutottak szabadrúgáshoz a vendégek. A labdát Sigurdsson meglehetősen gyengén emelte a magyar kapura, de a léc alá tartó játékszert a felnyúló Gulácsi ügyetlen mozdulattal maga mögé, a kapuba ejtette (0-1).

A megdöbbentő gól visszavetette a mieinket, jó néhány percnek kellett eltelnie, amíg csapatunk rendezte sorait.

A játékrész második felében a magyar csapat átvette a kezdeményezést, de a fiúk lassan, körülményesen járatták a labdát, így az izlandiak legtöbbször már csírájában elfojtották a vérszegény kezdeményezéseket.

A magyaroknak csak néhány kisebb helyezte akadt, de ezeket nem tudták gólra váltani, sőt a fürge északi támadók gyors ellentámadásokból veszélyeztettek.

A szünet után az eddiginél is nagyobb mezőnyfölénybe kerültek a mieink, de a támadásaik rendre megakadtak a tizenhatos előtt, a kilenc emberrel védekező izlandiak kevés lehetőséget adtak a magyar csatároknak. A mieink cserékkel igyekeztek javítani a csapat támadójátékán.

A hajrában a fáradó vendégek már az időt is húzták, a magyar válogatott egyre jobban felpörgette játékot. A végjáték olyan volt, mint egy álom!

A 89. percben Nikolics átadása Árnasonról pattant Nego elé, aki az ötös jobb oldali csücskétől laposan a hosszú sarokba lőtte a labdát (1-1).

S a java még csak ekkor következett! A 91. percben Szoboszlai viharzott el a bal oldalon, majd középre tört, 20 m-ről laposan lőtt, és a labda a bal kapufáról védhetetlenül vágódott a hálóba (2-1).

Ezzel a nagyszerű góllal a magyar válogatott kijutott a jövő évi Európa-bajnokságra – Budapestre!

A döntő gólról Szoboszlai Dominik elmondta:

„Sallai balra elvitt egy embert, így befelé el tudtam menni. Gondoltam, húsz méterről csak ellövöm az utolsó percben a labdát, és hála Istennek, sikerült! Az első tíz perc nem volt könnyű, nem úgy kezdtünk, ahogy akartunk, de szerencsére összekapta magát a csapat. Nagyon fontos volt, hogy a szünetben mindenki egymásra figyelt, nem hajtottuk le a fejünket. Jól cseréltünk, Nego is betalált, utána én is meg tudtam lőni a magam gólját, és ezzel kijutottunk ez Eb-re.”

A koronavírusos szövetségi kapitány, Marco Rossi helyett segítője, Cosimo Inguscio irányította a csapatot. Elmondta:

„A meccs nehezen indult, az első 15-20 percen nehezen találtuk a helyünket. Az első félidő további részében kezdtünk magunkra találni, a szünetben tanácskoztunk a szövetségi kapitánnyal is, és tisztáztuk magunkkal, hogy ez a lehetőség kezd kicsúszni a kezeink közül. Látszott a fiúkon, nagyon fontosnak érzik, hogy teljesítsenek. A második félidőben a srácok teljesítménye aztán semmiféle kivetni valót nem mutatott, megérdemeltük a győzelmet.”

A jövő nyári Európa-bajnokság F-csoportjában Magyarország csapata június 15-én, Budapesten Portugáliával, június 19-én, szintén a Puskás Arénában Franciaországgal, június 23-án pedig Münchenben Németországgal mérkőzik.

Európa-bajnoki pótselejtező, döntő: Magyarország-Izland 2-1 (0-1). Puskás Aréna. Magyarország: Gulácsi – Botka, Orbán, Szalai A. – Fiola (Lovrencsics, 61.), Nagy Á. (Nego, 84.), Holender (Nikolics, 72.) – Kalmár (Sigér, 61.), Szoboszlai, Sallai – Szalai Á. (Könyves, 84.).

*

Ezután folytatódtak a küzdelmek a Nemzetek Ligájában is, ahol a magyar együttes a szerbeket látta vendégül. A mieinknél az izlandiakat verő csapatból sérülés, eltiltás miatt öten hiányoztak, míg a déli szomszédok csapatát a világ legjobb bajnokságaiban szereplő játékosokból verbuválták.

Ennek ellenére a magyar fiúk támadólag léptek fel, de aztán egy gyors szerb ellentámadás végén a vendégek szereztek vezetést. A 17. percben Radonjics kicselezte Kecskést, Botkát és a kimozduló Dibuszt is, majd a jobb sarokba gurította a labdát (0-1).

Rákapcsoltak a mieink, de Szoboszlai szabadrúgását és életerős fejesét is a védte a kapus. A sok magyar erőfeszítés azonban rövidesen meghozta a gyümölcsét. A 39. percben Kalmár és Nikolics háromszögezett a szerb tizenhatoson belül, a visszakapott labdával Kalmár kilépett, és 12 m-ről a bal sarokba helyezte a játékszert (1-1).

A szünet után a szerbek fokozatosan átvették a játék irányítását, a mieink biztonságos védekezésből gyors ellenakciókra törekedtek. Mindkét oldalon adódtak kisebb-nagyobb helyzetek, de Dibusz és Dmitrovics is jól védett, és a magyar védelem is jól tartotta Jovicsot, a Real Madrid csatárát és a többi nemzetközi sztárt, így az eredmény már nem változott.

Nemzetek Ligája, B-3. csoport: Magyarország-Szerbia 1-1 (1-1). Puskás Aréna. Magyarország: Dibusz – Botka, Lang, Kecskés – Bese (Gyurcsó, 78.), Nagy Á., Sigér (Nego, 58.), Holender (Hangya, 68.) – Kalmár, Szoboszlai (Schäfer, 78.) – Nikolics (Könyves, 58.). Gl.: Kalmár (39.), ill. Radonjics (17.).

A csoport állása:

1. Oroszország 8 p. (9-7), 2. Magyarország 8 p. (5-4), 3. Törökország 6 p., 4. Szerbia 3 p.