Magyar Péter miniszterelnök és Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke a kormány több tagjának jelenlétében, katonai tiszteletadás mellett koszorút helyezett el az Új köztemető 301-es parcellájában Nagy Imre és mártírtársai újratemetésének emléknapján.
A kormányfő felidézte: 68 éve végezték ki Nagy Imre volt miniszterelnököt, Maléter Pál volt honvédelmi minisztert és mártírtársaikat, majd 37 éve zajlott le az újratemetésük.
Az Országgyűlésben Magyar Péter hangsúlyozta: nem szeretnék „eldönteni, kik voltak az igazi ‘56-osok, vagy az igazi rendszerváltók”, nem szeretnék utólag felosztani az embereket jobb- vagy baloldali forradalmárokra, hiszen „éppen az a csodálatos ezekben a napokban”, hogy az egész nemzet napjai voltak.
Kifejtette: 1956. október 23-án és 1989. június 16-án a magyar fiatalok azt üzenték szüleik nemzedékének, hogy „nemet mondanak azokra az évekre, évtizedekre, amelyek az ő életük kereteit adták”.
Nagy Imre sorsát felidézve úgy fogalmazott: a hazát választotta a párt helyett. Kiemelte: az újratemetés napja „egy nemzet katarzisa volt”.
A forradalmárokat méltatva rámutatott: „A magyar nemzet végül oda jutott, ahová az 1956-osok el akarták juttatni: a szabad világ része lett, lemosta magáról a diktatúra gyalázatát.”
Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője szerint azért emlékezhetnek most már hosszabb ideje az 1956-os forradalomra és szabadságharcra, mint ameddig ellenforradalomnak kellett hazudni, mert a forradalom célkitűzései nem vesztettek soha időszerűségükből.
Toroczkai László (Mi Hazánk) arról beszélt: 1956-ban a hősöket, forradalmárokat, szabadságharcosokat elsősorban az kötötte össze, hogy hazaszerető magyarként Magyarország függetlenségéért, szuverenitásáért harcoltak.
Fotó: MTI/Bodnár Boglárka






