Hősies csatában született a diadal

A magyar férfi kézilabda-válogatott hősies küzdelemben kiharcolta az olimpiai szereplés jogát.

A Tatabányán megrendezett selejtezőket a mieink Tunézia ellen kezdték, és a magyar csapat főleg Lékai, Imre és Bóka vezérletével folyamatosan vezetett, igaz, egyszer döntetlenre is feljöttek az afrikaiak, de aztán a mieink nagyobb sebességre kapcsoltak, és végül simán, 33-24-re győztek.

Magyarország–Tunézia 33–24 (17–10). A magyarok legjobb dobói: Lékai 6, Imre 4, Bóka 4, Bodó 4.

Ezután a magyar fiúk a csoport esélyesével, Norvégiával kezdettől hátrányban játszottak, az északiak szinte minden lövése célba talált, már az is jó volt, hogy a mieink szünetig három gól különbségre feljöttek. A szünet után a magyarok főleg Bartucz védései révén két gólra is feljöttek, de nem sikerült utolérni a norvégokat, akik biztosan győztek.

Norvégia–Magyarország 29–25 (16–13). Ld.: Imre 3, Bóka 3, Fazekas 3, Bodó 3.

A végére maradt a legfontosabb csata, ahol eldőlt, hogy a norvégok mellett a magyarok, vagy a portugálok utazhatnak-e Párizsba. A 6000 néző hatalmas hangorkánnal biztatta a mieinket. A magyar srácok magukhoz ragadták az irányítást, Szita, Ancsin és Imre vezérletével több góllal vezettek, de az első játékrész hajrájában megakadtunk, a portugálok Silva révén átvették a vezetést, ám végül szünetig fiaink 16-16-ra kiegyenlítettek.

A folytatásban rákapcsoltak a luzitánok, Bánhidi és Ancsin megsérült, és a vendégek főleg Portela és Frade révén három góllal elszaladtak. A mieink aztán a lelkes szurkolók támogatásával újult erőre kaptak, és főleg a remeklő Bartucz kapus és az ifjú Imre lövéseivel sikerült utolérni a délieket.

A hajrában a mieink Lékai irányításával tűzbe jöttek, újra nálunk volt az előny, Imre nyolc perc alatt öt gólt lőtt, állva hagytuk a portugálokat, és az örömmámorban úszó közönség tombolása közepette csapatunk három góllal győzött. Így a magyar legénység 12 év után ismét kijutott az olimpiára.

Magyarország–Portugália 30–27 (16–16). Ld.: Imre 9, Bánhidi 4, Szita 4, Ilic 3.

Fotó: MTI/Bodnár Boglárka