Helytálltak a magyar ifjak

A magyar válogatott a legjobb játékosai nélkül, nagyon fiatal csapattal, igaz, hat junior-világbajnokkal vetette magát a küzdelembe a zágrábi kontinensviadalon.

A bemutatkozó csoportmérkőzésen a mieink biztató játékkal rukkoltak ki, főleg Fekete Gergő volt góllövő kedvében, de így is 10-8-as vereséget szenvedtek a rutinosabb görögöktől.

Legközelebb, a grúzok ellen a biztató játék mellé már győzelem is társult. Fiaink ezúttal a 4 gólos Nagy Ádám vezérletével, a 3-3 találatig jutó Vigvári Vince és Tátrai hathatós közreműködésével 15-11-re győztek.

A körbeverések révén a magyar fiúk előtt felcsillant a lehetőség, hogy ha öt góllal legyőzik az olaszokat, a csoport élén juthatnak tovább. Ez a siker persze inkább elméleti lehetőségnek tűnt, annál is inkább, mert az első negyed után 1-0-ra a taljánok vezettek.

A folytatás azonban káprázatos magyar játékot hozott. A második negyedben fiaink Fekete G., Vigvári és Nagy Á. góljaival már fordítottak, és a második félidőben is folytatódott a huszáros játék. Kovács és Fekete G. 5-1-re alakította az eredményt, és az olaszok a folytatásban is hiába szívták magukat, a magyar legényeknek mindig volt válaszuk.

A hajrában Fekete G. kétszer is betalált, majd 4 másodperccel a vége előtt Nagy Á. 10-5-re alakította a végeredményt, ami csoportelsőséget jelentett.

A legjobb négy közé jutásért a fiatal magyarok hallatlanul izgalmas csatát vívtak a szerbek legjobbjaival. Az egyenlő erők küzdelme az első negyed végén 3-3-ra állt. A szerbek vezetéshez jutottak, aztán a mieink előbb kivédekeztek egy kettős emberhátrányt, majd Fekete G. és Vigvári góljaival fordult a kocka, végül a csapatok 5-5-el vonultak félidőre.

A szünet után felváltva vezettek a csapatok, Vigvári és Tátrai egymás után lőtte a gólokat, amellyel ellensúlyozták az olimpiai bajnokok egész sorát hadba vető szerbek nagy rutinját, így 10-10-re végződött a csata. Jöhettek az 5 m-esek, amelyben a magyarok bizonyultak jobbnak.

A döntőbe jutásért a házigazda horvátok vártak a magyarokra. A pokoli hangulattól nem ijedtek meg a mieink, az első negyedet 2-2-vel zárták. A második játékrészben viszont csak a hazaiak találtak be, és 4-2-es vezetéssel fejezték be a félidőt.

A harmadik negyed nagy adok-kapok jegyében zajlott, a fiataljaink állták a küzdelmet, sőt egy góllal meg is közelítették a horvátokat, így 7-6-os hazai vezetéssel indult a negyedik játékrész. A hajrában viszont már egyre jobban elfogyott a mieink ereje, így a 3-3 gólig jutó Vigvári és Nagy Á. lelkesedése ellenére is a horvátok győztek 11-8-ra.

A magyarok a bronzéremért újra az olaszokkal találkoztak. A délieket fűtötte a visszavágás vágya, és azonnal tűz alá vették a mieink kapuját. A magyar csapat ereje erre a mérkőzésre láthatóan elfogyott, a második negyedben már 6-1-re is vezettek a taljánok, és a folytatás sem lett jobb, a 26. percben már 12-5-re nőtt a különbség.

A hajrában a mieink összeszedték magukat, és 12-7-re kozmetikázták a végeredményt. A bronzérmet az olaszok kapták, de a fiatal magyar legénység negyedik helyezése így is minden előzetes várakozást felülmúlt.

Vízilabda Eb. Csoportmérkőzések: Görögország-Magyarország 10-8, Magyarország-Grúzia 15-11, Magyarország-Olaszország 10-5. Negyeddöntő: Magyarország-Szerbia 10-10 (5-m-esekkel: 5-4). Elődöntő: Horvátország-Magyarország 11-8. A 3. helyért: Olaszország-Magyarország 12-7.

Fotó: MTI/Illyés Tibor