Legendás diadal az Évszázad Mérkőzésén

Hetven éve, 1953. november 25-én a világ legjobbjának tartott magyar Aranycsapat a futball szentélyében, a londoni Wembley-stadionban győzte le 6:3-ra a hazai pályán addig 90 éve veretlen angol labdarúgó-válogatottat.

Visszaadták a magyar önbecsülést

Az évforduló tiszteletére az Aranycsapat Testület a budapesti Puskás Arénában tartott megemlékezést. Lomnici Zoltán elnök elmondta: a megalázott magyar nemzet önbecsülését adta vissza a mérkőzés. Hozzátette: a hazai pályán 90 éve veretlen Anglia legyőzése az Aranycsapat egyik legnagyobb sikere volt.

Szöllősi György, a Puskás-ügyek nagykövete szerint az Aranycsapat összeállítása olyan történelmi névsor, amely az általános műveltség része. Rámutatott, hogy a magyar válogatott olimpiai bajnoki címvédőként lépett pályára.

A rendezvényen részt vettek a londoni győztes csapat tagjainak gyermekei, Grosics Edina, Bozsik Péter és ifj. Buzánszky Jenő is, akik szintén elmondták gondolataikat a 70 évvel ezelőtt lejátszott mérkőzésről.

Bozsik Péter korábbi szövetségi kapitány felidézte: azzal, hogy a Wembley-stadionban három gólt szerző Hidegkuti a visszavont középcsatár posztján, Zakariás pedig kissé hátrébb, a védelemben játszott, a találkozó taktikai szempontból új korszakot nyitott a nemzetközi labdarúgás történetében.

Zakariás Ágnes egészségi állapota miatt nem tudott jelen lenni, de levelében a londoni 90 percet édesapja pályafutása legfontosabb állomásának nevezte. Amint írta, erre a mérkőzésre minden szurkoló és átlagember emlékezik otthon és külföldön is. „Bárhová mentem, ezt az eredményt mindenhol örömmel és lelkesedéssel emlegették” – írta.

Káprázatos játék  Londonban

1. november 25-én a londoni Wembley-stadion 105 ezer főnyi közönsége még el sem helyezkedett a lelátón, amikor az Aranycsapat máris gólt lőtt az angolok hálójába.

Az 1. percben Hidegkuti elhúzott a hátráló Johnston és Eckersley mellett, majd hatalmas lövést küldött a jobb felső sarokba (1:0).

Negyedóra múlva Mortensen szöktette Sewellt, aki a bal sarokba lőtt (1:1).

Újra beindult a magyar gépezet! A 21. percben Puskás Hidegkutihoz adta a labdát, aki a bal felső sarokba lőtt (2:1).

Következett a leghíresebb gól! A 24. percben Czibor balról laposan adta be a labdát Puskásnak, aki a legendás visszahúzós csellel elfektette a becsúszó Wrightot, és védhetetlenül bombázott a rövid felső sarokba (3:1).

Négy perccel később Bozsik 25 méterről szabadrúgást végzett el, a kaputól 12 méterre álló Puskás beletette lábát a lövésbe, és a labda a jobb alsó sarokba gurult (4:1).

Kicsit feléledtek az angolok. A 37. percben Mortensen 12 méterről küldött lövése a jobb alsó sarokba vágódott (4:2).

A szünet után is folytatódott a magyar fölény. Az 50. percben Bozsik 25 méterről a jobb felső sarokba bombázott (5:2).

Három perc múlva gyors magyar támadás végén Puskás beívelése után Hidegkuti 12 méterről kapásból lőtte a bal alsó sarokba a labdát (6:2).

Az angolok az 57. percben 11-est végezhettek el, és Ramsey lövése a bal alsó sarokban kötött ki (6:3).

Az Évszázad Mérkőzése: Magyarország–Anglia 6:3 (4:2). London, Wembley-stadion, 105 ezer néző, v.: Horn (holland).

Magyarország: Grosics Gyula (Gellér Sándor, 74.) – Buzánszky Jenő, Lóránt Gyula, Lantos Mihály – Bozsik József, Zakariás József – Budai II. László, Kocsis Sándor, Hidegkuti Nándor, Puskás Ferenc, Czibor Zoltán. Szövetségi kapitány: Sebes Gusztáv. Góllövők: Hidegkuti (1., 21., 53.), Puskás (24., 28.), Bozsik (50.), ill. Sewell (15.), Mortensen (37.), Ramsey (57., 11-es).