Utcahosszal győzött Verstappen

Immár 38. alkalommal csapott össze az autós gyorsasági Formula–1-es világbajnokság mezőnye a Hungaroringen. A pole pozíciót a brit Lewis Hamilton szerezte meg a mogyoródi pályán, a Mercedes hétszeres világbajnoka ráadásul több mint másfél év után vághatott neki ismét egy versenynek az első rajtkockából.

A rajt után a brit klasszis nem sokáig örülhetett azonban a vezető helyének, mert már az első kanyarban a világbajnoki pontversenyt vezető holland Max Verstappen (Red Bull) száguldott az élre, míg a lendületét vesztő Hamilton egészen a negyedik helyre csúszott vissza, mert az ausztrál Oscar Piastri (Mc Laren) és a brit Lando Norris (McLaren) is elébe hajtott.

Nem volt szerencséje az Alpine csapatnak, mert két pilótája, Gasly és Ocon összeakadt, amelynek következtében rögtön az elején kiestek.

Az első kerékcserék közben a fölényesen vezető Verstappen mögött a két McLaren-pilóta helyet cserélt, Norris megelőzte Piastrit, míg Hamilton maradt a negyedik, és a mexikói Sergio Pérez (Red Bull) jött fel ötödiknek.

Ettől kezdve megmerevedett az élmezőny sorrendje, az élen Verstappen féltávnál már több mint tíz másodperccel előzte meg Norrist. Pérez már erősen támadta Hamiltont, de kihívták kerékcserére. Aztán a 48. körben Pérez kemény csata után megelőzte Piastrit, így a harmadik helyre került. Az 58. körben Hamilton is megindult, ő is lehagyta Piastrit.

Verstappen előnye 15 körrel a vége előtt 13 másodperc volt Norris előtt. Ez a sorrend a végéig már nem változott, sőt a leggyorsabb kört is a holland fiú futotta (1:20.504 perc, 53. kör).

Így a 70. kör végén a címvédő és kétszeres világbajnok Max Verstappen előtt lendült a kockás zászló, a fiatal versenyző 33 másodperc előnnyel haladt át a célvonalon, pályafutása 44., idei 9. és zsinórban a 7. győzelmét aratta. A második helyen Norris érkezett be, harmadikként Pérez haladt át a célvonalon, míg az élről rajtoló Hamilton lett a negyedik.

A verseny után Max Verstappen elégedetten nyilatkozott:

„Végre jól sikerült a rajtom, sokat dolgoztam rajta, és most nagyon tudtam elrugaszkodni. Később fékeztem, mert még nehezebb volt az autó, de ez kellett ahhoz, hogy sikerüljön az előzés. Voltak bajok az autó egyensúlyával, egy körön nem volt a legjobb, de hosszú távokon rendben volt” – mondta a győztes.

Arról, hogy sorozatban hetedszer nyert, hozzátette: „Elképesztő munkát végez a csapat. Ezt a lendületet meg kell tartanunk. Nagyon élvezetes időszak ez a csapat számára. Tökéletes napot zártunk.”

Végül a magyarok számára is született egy jó hír! A Magyar Nagydíj szervezői új szerződést írtak alá a Formula-1-gyel, amelynek értelmében a Hungaroring legalább 2032-ig marad a versenynaptárban.

A Magyar Nagydíj végeredménye (70 kör, 306,630 km): 1. Max Verstappen (holland, Red Bull) 1:38:08.634 óra, 2. Lando Norris (brit, McLaren) 33.7 mp hátrány, 3. Sergio Pérez (mexikói, Red Bull) 37.6., 4. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 39.1, 5. Oscar Piastri (ausztrál, McLaren) 1:02.5, 6. George Russell (brit, Mercedes) 1:05.8, 7. Charles Leclerc (monacói, Ferrari) 1:10.3, 8. Carlos Sainz (spanyol, Ferrari) 1:11.0, 9. Fernando Alonso (spanyol, Aston Martin) 1:15.7, 10. Lance Stroll (kanadai, Aston Martin) 1 kör h.

A vb-pontversenyek élmezőnye 11 futam után: 1. Verstappen 281 pont, 2. Pérez 171, 3. Alonso 139, 4. Hamilton 133, 5. Russell 90, 6. Sainz 87, 7. Leclerc 80, 8. Norris 60, 9. Stroll 45, 10. Ocon 31.

Csapatok: 1. Red Bull 452 pont, 2. Mercedes 223, 3. Aston Martin 184, 4. Ferrari 167, 5. McLaren 87, 6. Alpine 47.

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt