Újra élnek az Európa-bajnoki álmok

Visszatért az esélyünk arra, hogy a magyar labdarúgó-válogatott kijusson – Budapestre! Igen, ha a mieink bekerülnek a kontinensviadal 24-es döntőjébe, minden csoportmérkőzésüket és – továbbjutás esetén – az egyenes kieséses fordulóban esedékes találkozójukat is az új Puskás-stadionban játsszák, mivel Magyarország az Eb egyik társrendezője.

Ezt az esélyt kellett nemzeti csapatunknak életben tartania a szófiai pótselejtezőn. Nos, az év eddigi legfontosabb mérkőzésén bő negyedóra után a mieink szereztek vezetést. A 17. percben Kalmár bal oldali szöglete után Szalai Á. fejjel megcsúsztatta a labdát, amely a kaputól 7 m-re helyezkedő Orbán testéről a hálóba pattant (0-1).

Rákapcsoltak a bolgárok, Nedelev bombáját Gulácsi a léc alól tolta ki. A 38. percben Nedjalkov a bal kapufánál 2 m-ről fejelte kapura a labdát, de Gulácsi bravúrosan, jobb lábbal védett.

Az első félidő utolsó percében Cicinho jobb oldali beadása után Krajev 3 m-ről látványosan, laposan hátrafelé húzta kapura a labdát, de Gulácsi nagyszerű mozdulattal, lábbal pöckölte ki a játékszert a bal sarok elől.

A szünet után remekül kezdtek a mieink. A 47. perecben a magyarok a kaputól 28 m-re, a jobbösszekötő helyén szabadrúgáshoz jutottak, és a labdát Kalmár laposan a bal sarokba vágta (0-2).

Az 54. percben meghűlt a vér az ereinkben, amikor Lang szabálytalansága után a játékvezető 11-est ítélt. A videobíró felvétele alapján azonban kivitték a labdát a 16-oson kívülre, és a szabadrúgást Krajev a kapu fölé bombázta.

Ezután újra a mieink lendültek előre. A 75. percben Hangya bal oldali beadását középen Nikolics 7 m-ről a kapu bal oldalába fejelte (0-3).

Kicsivel később Nedelev 22-m-ről leadott lövését Gulácsi fogta ki a jobb alsó sarok elől. Aztán a 89. percben szépítettek a hazaiak, Jomov 14 m-ről a bal alsó sarokba talált (1-3).

Ez a gól azonban nem osztott, nem szorzott: a magyar csapat továbblépett! Legközelebb, november 12-én már az Eb-szereplésért csapnak össze fiaink Izlanddal a Puskás-stadionban.

Marco Rossi szövetségi kapitány: – Nagyon boldog vagyok, mert sikerült továbbjutnunk, de annak már nem örülök, hogy milyen stílusban futballoztunk. A bolgárok a mérkőzés egyes szakaszaiban jobbak voltak, de a szerencse mellénk pártolt. Ki kell javítanunk a hibáinkat.

Eb-pótselejtező: Bulgária-Magyarország 1-3 (0-1). Szófia. Magyarország: Gulácsi – Lang, Orbán, Szalai A. – Fiola (Botka, 82.), Sigér, Nagy Á. (Gazdag, 82.), Holender (Nego, 70.) – Sallai, Kalmár (Hangya, 70.) – Szalai Á. (Nikolics, 59.). Gl.: Orbán (17)., Kalmár (47.), Nikolics (75), Jomov (89.).

*

Ezután a magyar csapat a Nemzetek Ligájában a szerbekkel csapott össze Belgrádban. Játékosaink kezdettől sok mozgással igyekeztek zavarni a szerbek támadásépítéseit. Az agresszív magyar fiúk sok labdát szereztek a középpályán, így a hazaiak nem tudtak eljutni a kapunkig. A gólunkig sem kellett sokáig várni.

A 20. percben egy gyors ellentámadás végén a délvidéki származású, újonc Könyves harcosan szerezte és tartotta meg a labdát a szerb 16-oson belül, elhúzta a kapus mellett, majd 12 méterről az üres kapuba gurított (0-1).

A szerbek hátrányban sem tudtak nagyobb nyomást helyezni a kapunkra, a mieink remekül védekeztek.

A szünet után a szerbek rákapcsoltak, egymás után vezették a támadásaikat. A mieink beszorultak, de a védelem jól állt a lábán. Aztán egy gyors ellentámadás végén növelhettük volna az előnyünket, Nikolics jobbról remekül emelt a hosszú oldalon egyedül álló Holender elé, de ő nagy helyzetben, kapásból eltévesztette a bal sarkot.

A 75. percben viszont nekünk volt szerencsénk, amikor Lukics 5 m-ről telibe találta a jobb kapufát. A hajrában támadtak a szerbek, de a mieink nagyszerűen kivédekezték ezt a nehéz időszakot, és újra győztek.

Nemzetek Ligája, B-csoport: Szerbia-Magyarország 0-1 (0-1). Belgrád. Magyarország: Gulácsi – Botka, Lang, Szalai A. – Bese (Orbán, 56.), Kalmár, Nagy Á., Gazdag (Schäfer, 77.), Hangya (Holender, 46.) – Nikolics (Nego, 76.), Könyves (Szalai Á., 63.). Gl.: Könyves (20.).

A csoport állása: 1. Oroszország 7 pont, 2. Magyarország 6, 3. Törökország 2, 4. Szerbia 1.