Nagyszerű diadal Melbourne-ben

Nagyszerű magyar diadalt hozott Melbourne-ben az év első Grand Slam-tornája, az Ausztrál Nyílt Teniszbajnokság, ahol női párosban Babos Tímea és a francia Kristina Mladenovic megismételte két évvel ezelőtti győzelmét.

A mieink a legjobbak

Világbajnok kettősünk szép menetelés után a tajvani Csan Hao-csing, Latisa Csan párossal küzdött a döntőbe jutásért.

A mieink számára nem indult könnyen az összecsapás, 5:5-ig mind a két páros hozta a saját adogatását. Aztán Babosék elnyerték a Csan-nővérek szervajátékát: Babos Tímea tenyeresébe Latisa Csan ugyan belekapott a hálónál, de nem tudta a pályára tenni a labdát (6:5). Kristina Mladenovic ezután adogatóként pillanatok alatt befejezte az első szettet (7:5).

A második játszma elején még tartották magukat a tajvaniak, de aztán már nem kegyelmeztek a mieink. Mindketten remekeltek a hálónál, kétszer is elnyerték ellenfelük adogatását, és az ázsiaiak számára nem volt visszaút. Babos szépen hozta a saját adogatását, s Mladenovic sem tett másként. Lányaink 1 óra 25 percnyi játék után győztek.

Elődöntő: Babos Tímea, Kristina Mladenovic (magyar, francia)-Csan Hao-csing, Latisa Csan (tajvani) 7:5, 6:2.

*

Nem ígérkezett könnyűnek a döntő, hiszen az első helyen kiemelt Hszie Szu-vej, Barbora Strycova tajvani, cseh páros várt Babos Tímeára és Kristina Mladenovicra.

Lányaink azonban remekül kezdtek, Strycova rögtön elvesztette az adogatását, majd Babos kisebb nehézségek árán hozta a sajátját. Két újabb „brék” következett, a jó fogadásoknak köszönhetően Mladenovic és Strycova sem tudta hozni a szerváját, majd Babos adogatásai után 4:2 lett az állás, és innen már megállíthatatlan volt a magyar-francia duó, amely 38 perc alatt nyerte meg az első játszmát.

A mieink a folytatásban is nagyszerűen játszottak. Mladenovic kíméletlen, szinte visszaadhatatlan ütésekkel jelentkezett a vonalról, ezekkel sokszor nem tudott mit kezdeni az ellenfél, míg Babos több kiváló szervával nehezítette az ellenfél dolgát, és a hálónál is sokszor választott jó megoldást.

Így a második játszmában Strycova rögtön elveszítette adogatójátékát, és innentől már egyoldalú volt a mérkőzés. Az elbizonytalanodó ellenfél egyre többet rontott, újabb kiváló Babos-szervákkal pedig 5:1-re elhúzott a világbajnok duó. Innen már nem volt kétséges, hogy ki lesz a győztes, Babosék 1 óra 12 perc elteltével boldogan ölelkezhettek össze.

A magyar és a francia teniszező ezzel a 2018-as siker és a 2019-es döntőbeli vereség után másodszor nyert az Australian Openen – a 2019-es Roland Garroson aratott diadallal ez már a páros harmadik Grand Slam-győzelme.

A mieink győzelmének értékét növeli: az Australian Openen 2004 óta először fordult elő, hogy egy női páros játszmaveszteség nélkül diadalmaskodott.

„Ez volt a harmadik döntőnk és a második trófeánk itt” – emlékeztetett a pályán elmondott beszédében Babos Tímea.

„Nagyon szeretünk idejönni, egyre jobban teljesítünk Melbourne-ben. Köszönet a szurkolóknak is, hogy együtt élhettük át ezt az élményt. Jövőre mindenképpen visszajövünk!” – tette hozzá a soproni teniszező.

Kristina Mladenovic gratulált az ellenfélnek, majd Babost méltatta: „Gratulálok Timinek, sokkal több ő nekem, mint párostárs, köszönöm, hogy együtt játszhatunk. Te vagy a legjobb partner a világon” – jelentette ki.

A 26 éves Babos Tímea a 23., ebből Mladenovic oldalán a 10. tornagyőzelmét aratta párosban, és ő az első magyar játékos, aki a profik között három Grand Slam-trófeát nyert.

A döntő: Babos Tímea, Kristina Mladenovic (magyar, francia)-Hszie Szu-vej, Barbora Strycová (tajvani, cseh) 6:2, 6:1.

Fucsovics vitézül helytállt

Férfi egyesben Fucsovics Márton is szép meneteléssel melengette a magyar szíveket. Éljátékosunk az első fordulóban a kanadaiak üdvöskéjével, a 13. helyen kiemelt Danis Shapovalovval kezdett, és rögtön elnyerte ellenfele adogatását, majd 6:3-ra megnyerte az első szettet. Ezután fej fej mellett haladtak, de a rövidítésben a kanadai bizonyult jobbnak.

A harmadik felvonásban Fucsovics szépen teniszezett, és 6:1-re nyerte ezt a játszmát. A negyedik szettre a kanadai fiú előnyhöz jutott, de végül Fucsovics fordított. (Fucsovics-Shapovalov 6:3, 6:7, 6:1, 7:6.)

A folytatásban a magyar fiú az olasz Jannik Sinnert és az amerikai Tommy Pault is simán verte. A nyolcaddöntőben viszont a világranglista 3. helyezettje, a svájci Roger Federer várt éljátékosunkra.

Fucsovics azonban nem ijedt meg: remekül teniszezett, sorra hozta adogatásait, a Federerét is „elhappolta”, és 6:4-re meg is nyerte az első játszmát.

Ekkor a 38 éves világklasszis megrázta magát, rögtön elvette ellenfele adogatását, majd egyre pontosabban játszva, szinte állva hagyta ellenfelét, 6:1-re nyerte a szettet.

A folytatás sem hozott sok jót Fucsovicsnak, aki adogatásaiban is sok hibát vétett, Federer elvette a magyar játékos adogatását. Fucsovicsnak 0:4 után jött egy jobb sorozata, de aztán Federer ismét erősített, és 6:2-re nyert.

A negyedik szettben folytatódott Federer fölénye, és a végjátékra Fucsovics hiába cserélt ütőt, már ez sem segített rajta, a világ egyik legjobb teniszezője újra 6:2-re bizonyult jobbnak. Federer végül 2 óra és 11 perc alatt nyert. (Federer-Fucsovics 4:6, 6:1, 6:2, 6:2).