Európa-bajnok: Magyarország!

A budapesti Duna Arénában megrendezett csodálatos hangulatú vízilabda Európa-bajnokságon kitettek magukért a magyarok: a férfiak arany-, a nők bronzérmet szereztek – a lelkes szurkolótábor legnagyobb örömére!

Nagy diadal 21 év után

Megtelt az uszoda lelátója, amikor a férfiaknál a döntőbe jutásért a mieink a montenegróiakkal csaptak össze. A felek a mérkőzésen a védekezés magasiskoláját mutatták be, így a magyarok csak 6 perc után lőtték az első góljukat, de ez csak egygólos hátrányt jelentett.

Ezután megtalálta góllövő formáját a magyar legénység, Varga Dénes csodás csavargóllal mattolta a vendégek kapusát, majd gyors gólváltás után újra az ő villanásával szereztünk vezetést.

Futni kezdett a szekér: előbb két góllal léptek el a mieink a centerben óriásit daráló Mezei Tamás és a messziről betaláló Zalánki Gergő góljával, majd amikor Za-lánki újra elsütötte a balost, már három volt a különbség.

Az utolsó negyed 8-5-ös magyar vezetésről indult, de a montenegróiak szívósan küzdöttek, és egy gólra felzárkóztak. A végjátékban Varga Dénes az üres kapuba pottyantotta a labdát, amellyel a mieink a döntőbe jutottak.

Elődöntő: Magyarország-Montenegró 10-8 (1-2, 3-1, 4-2, 2-3). Ld.: Varga D. 4, Zalánki 2.

*

A döntőben – 6600 lelkes néző előtt – a végletekig kiélezett csatát vívott a magyar és a spanyol legénység. Az első negyedben csak Zalánki tudta megzörgetni a spanyol hálót, míg a déliek háromszor is betaláltak.

Jót tett a szünet, a mieink védekezése összeállt, elöl előbb Angyal volt eredményes, majd Zalánki és Varga Dénes góljaival átvettük a vezetést.

A második félidő spanyol találattal indult, de Vámos válaszolt, majd az újabb vendéggólra Manhercz felelt. Így az utolsó negyedre magyar vezetéssel fordultunk. Gyors spanyol találat után Varga Dénes bombája jött, majd Zalánki ütötte saját kapunkba a labdát, de Manhercz ismét gólt lőtt. A spanyolok megint egyenlítettek, de Hárai fantasztikus csavargólja újra nekünk hozott előnyt. Az ibériaiak azonban nem adták fel, és a végén kiegyenlítettek.

A végeredmény 9-9 lett, így a győzelemről 5 m-esek döntöttek – mégpedig a mieink javára! Így a magyar csapat 21 év után nyert újabb Európa-bajnoki címet.

Döntő: Magyarország-Spanyolország 9-9 (1-3, 3-0, 2-2, 3-4) – 5 m-esekkel 5-4. Magyarország: Nagy V. – Erdélyi, Varga D. 2, Pohl, Mezei, Vámos 1, Zalánki 2. Csere: Vogel (kapus), Jansik., Hárai 1, Angyal 1, Hosnyánszky, Manhercz 2. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás.

*

Harmadik helyen a hölgyek

A hölgyek drámai csatát vívtak a döntőbe jutásért a spanyolok ellen. A záró játékrészben a déliek már négy góllal is vezettek, de a mieink hősies küzdőszellemmel felzárkóztak, és az utolsó pillanatokban az egyenlítésért támadhattunk. Végül Keszthelyi Nagy-Rita lövését a kapus kitornászta, így három másodperccel a vége előtt eldőlt a mérkőzés.

Elődöntő: Spanyolország-Magyarország 11-10 (3-3, 2-1, 2-3, 4-3).

Ld.: Keszthelyi-Nagy 3, Leimeter 3.

*

Hasonlóan nagy harcot hozott a bronzéremért vívott csata a hollandokkal. Eleinte úgy festett, hogy a magyar csapat Keszthelyi-Nagy Rita vezényletével 3-1-re ellépett, de ekkor a hollandok sorozatban négy gól lőttek, és fordult a kocka.

Később feljavult a mieink védekezése, és Szilá-gyi Dorottya szépített. Ezután percekig mindkét csapat kihagyta a lehetőségeit, majd a holtpontról a hollandok mozdultak el újabb góllal.

Ekkor márt hárommal vezetett az ellenfél. A mieink Parkes Rebeka góljaival kapaszkodtak, majd Leimeter Dóra pattintott lövésével ki is egyenlítettek. Aztán ugyanő megint megvillant, így az utolsó nyolc perc egygólos magyar vezetésről indult. Ezután izgalmas percek kezdődtek, de korántsem a szép játék uralkodott a medencében.

Két perccel a vége előtt Illés Anna góljával, és, újra kettővel vezettünk. A végjátékban az órával is játszva tartottuk a labdát, méghozzá remekül. A magyar válogatott 5-0-s hajrát produkálva 10-8-ra győzött, és megszerezte a bronzérmet.

A bronzéremért: Magyarország-Hollandia 10-8 (3-5, 2-2, 4-1, 1-0). Ld.: Szilágyi, Keszthelyi-Nagy, Parkes, Leimeter 2-2. Az aranyérmet Spanyolország szerezte meg.