Szépen csillogó magyar érmek

Kiválóan szerepeltek a magyar úszók a glasgow-i rövid pályás úszó Európa-bajnokságon.

A mieinknél – szokás szerint – Hosszú Katinka vitte a prímet, aki szépen csillogó aranyérmekkel örvendeztette meg a sportszerető közönséget.

A háromszoros olimpiai bajnok magyar kiválóság ezúttal a 400 m vegyesúszásban szerezte meg az első győzelmét, és hogy teljes legyen a magyar siker, a második helyen Jakabos Zsuzsanna érkezett célba.

Az „Iron Lady” ezzel pályafutása 60. aranyérmét nyerte a nemzetközi versenyeken. Erről közölte:

– Mindig mondom, hogy majd akkor számolom az érmeimet, ha majd felakasztom őket a falra. Ha elindulok egy döntőn, jobb ha nem tudok róla, és úgy megyek neki, mintha nem lenne egy sem. Remélem, ahogy telnek majd a napok, egyre gyorsabb leszek, mert most a sebesség azért nem volt a legjobb.

Legközelebb Hosszú Katinka 200 m pillangón szerzett aranyérmet, és itt is két honfitársunk állhatott a dobogóra, hiszen Jakabos Zsuzsanna ezúttal a harmadik helyen végzett.

Az „Iron Lady” aztán nem sokkal később 100 m vegyesen – nagy hajrá végén – szintén első lett, amellyel megszerezte a magyar úszósport történetének 1000. érmét nagy világversenyeken 1896 óta.

– Megmondom őszintén, ez volt a taktika – mondta. – Tudtam, hogy az olasz ellenfelem nagyon be fog kezdeni. Az utolsó pillanatokra hagytam a hajrát, nagyon meg kellett nyomnom az utolsó víz alatti szakaszt, de azért még így is maradt bennem tartalék a 100 m vegyes miatt.

A mérföldkövet jelentő ezredik magyar éremmel kapcsolatban az élversenyző megjegyezte: a pillangó eredményhirdetése közben Jakabos Zsuzsanna súgta meg neki, hogy „rajta áll, vagy bukik a dolog”. Megjegyezte, kizárólag az aranyban gondolkodott, hiszen „úgy a szép az ezredik”.

Hosszú Katinka 200 m vegyesen szerezte meg a negyedik aranyérmét, amellyel pályafutása 20. elsőségét szerezte a 25 m-es medencében rendezett Európa-bajnokságokon. Elárulta: a győzelem ellenére nem volt elégedett magával.

Az „Iron Lady” az Eb-szereplését összegezve elmondta:

– Négyből négy győzelmet aratni jó dolog, de mindig van mit tanulni, amiből előre tud lépni, ugyanakkor egyre nehezebb bekerülni az „élet-halál zónába”.

Hosszú Katinka nem sokkal az Eb előtt szakított edzőjével, Petrov Árpáddal, így Glasgowban a maga ura volt.

– Egyre magabiztosabb vagyok, tudom, mire van szükségem, a verseny előtt ki tudom magamnak találni a taktikát és figyelek rá, hogy betartsam. Ez mindenképp egy jó kezdés volt, de hosszú hónapok állnak előttem Tokió előtt – mondta.

A női 800 m gyorson Simona Quadarella a papírformának megfelelően már a rajt után az élre állt, Késely Ajna pedig nagy csatában érkezett be a második helyre.

Késely Ajna a 400 m gyors döntőjében bronzérmet szerzett.

A férfi 4×50 m vegyes váltó döntőjében a magyar csapat – Bohus Richárd, Horváth Dávid, Szabó Szebasztián, Lobanovszkij Maxim – remek hajrával ezüstérmes lett.

Az 50 m pillangón Szabó Szebasztián szerzett ezüstérmet.

Az 50 m férfi gyors döntőjében Lobanovszkij Maxim nagyszerűen rajtolva, új egyéni csúcsot úszva bronzérmet nyert.