Felavatták a gyönyörű Puskás Arénát

Emelkedett hangulatban, telt ház előtt, kiváló mérkőzésen, világklasszis labdarúgók fellépésével avatták fel Budapesten a Puskás Arénát. A 65 ezer főnyi lelkes közönség hangorkánjától szinte felrobbant az új stadion, a jókedvet még az sem rontotta el, hogy bemutatkozásként a magyar válogatott 2-1-es vereséget szenvedett az uruguayi együttestől.

Napra pontosan 66 évvel azután, hogy 1953. november 15-én a nemzeti tizenegy először lépett pályára a Népstadionban – ahol a svédek elleni összecsapás 2:2-es döntetlennel ért véget – a lebontott létesítmény helyére épített Puskás Aréna megnyitotta kapuját a nagyközönség előtt.

Az uruguayiakkal vívott sporttörténelmi barátságos mérkőzésen a két csapatkapitány, Dzsudzsák Balázs és Diego Godín vezette ki a csapatokat, hogy a 65 114 néző üdvrivalgása és tapsa közepette felsorakozzanak az új pálya kellős közepén.

Európa legújabb és egyik legmodernebb stadionjában – ahol 2020-ben Európa-bajnoki mérkőzéseket is rendeznek – a kezdőrúgást a válogatottól elbúcsúztatott Gera Zoltán, valamint a 93 éves orosz Nyikita Szimonyan végezte el, aki 1953. augusztus 20-án, a Népstadion avatóján gólt is lőtt a Bp. Honvéd-Szpartak Moszkva 3:2-es nyitómérkőzésen.

Elkezdődött a mérkőzés, ahol a nagyszerű hangulatban mindkét csapat nagy elánnal küzdött. A 2. percben Dzsudzsák bal oldali szöglete után Szalai Á. az ötösről a jobb felső sarok mellé fejelte a labdát.

Ezután az uruguayiak vették át az irányítást. Az 5. percben Rodríguez átadásával Suárez, a Barcelona csatára lépett meg a jobb oldalon, az ötös csücskétől laposan megcélozta a rövid sarkot, de Dibusz bravúrral kispárgázta a labdát.

Az uruguayiak magasabb sebességi fokozatban futballoztak, nem is kellett sokáig várni az első góljukra.

A 15. percben Vina hagyta faképnél Besét a bal oldalon, majd laposan középre csavart, ahol a lemaradó Lang mögött érkező Cavani közelről félmagasan a bal sarokba vágta a labdát (0-1). Ezzel ő lőtte az első gólt az új arénában.

A dél-amerikaiak nem álltak le. A 22. percben a bal oldalon elfutó Rodríguez cselezte ki Besét, majd 10 m-ről a hosszú, bal felső sarokba csavarta a labdát (0-2).

De most hamar jött a magyar válasz. A 24. percben Varga R. gurította jobbról középre a labdát, és Szalai Á. 12 m-ről a bal alsó sarokba passzolt (1-2). Így az ő nevéhez fűződik az első magyar gól az új stadionban.

A félidő hajrájában az egyenlítés is sikerülhetett volna, de Dzsudzsák szabadrúgásból, 18 m-ről a kapu fölé trafált.

A szünet után kiegyensúlyozottabb focit láthatott a közönség, bár érződött, hogy a vendégek nem adnak ki mindent magukból. Igaz, a magyarok játéka is felélénkült, főleg az addig sokat bizonytalankodó védelem javult sokat.

A 83. percben megtörtént a baj! Ha most nem is fizettünk akkora árat, mint Déva váránál Kőmíves Kelemen, de Kalmár bokatörésével a Puskás Arénáért is megadtuk a súlyos áldozatot. Aztán a hajrában ismét láttunk helyzeteket.

A 89. percben Lozano szabadrúgásból a sorfalba lőtt, a lecsorgó labdát Stuani az ötös bal sarkáról lőtte kapura, de Dibusz bravúrosan védett. Már a hosszabbításban jártunk, amikor Varga R. jobb oldali beadását Vida szorongatott helyzetből, az ötös jobb sarkáról a kapunak félig háttal állva a bal alsó mellé fejelte.

Így a Puskás Arénát vereséggel avatta fel a nemzeti együttes, ám sokan bíznak benne, a folytatásban olyan sikereket élhetnek meg itt a szurkolók, mint egykoron a Népstadionban.

A mérkőzés után az új stadion első magyar gólját lövő Szalai Ádám elmondta: „Óriási megtiszteltetés volt pályára lépni, köszönöm a nézőknek a biztatást. Bennünk van, hogy jövőre akár ebben a stadionban is pályára léphetünk az Eb-n. Örök emlék marad számomra, hogy ebben a stadionban én szereztem az első gólt.”

Marco Rossi szövetségi kapitány így értékelt: „A mérkőzés elején megijedtünk a nagy nevektől, de utána jól játszottunk, megmutattuk, hogy mit tudunk a világ egyik legjobbja ellen. A walesi sorsdöntő Eb-selejtezőn duplán nehéz lesz, de mindent megteszünk a győzelemért. Kedden Walesben sorsdöntő Eb-selejtezőt vívunk. Felkészültünk ellenük, és pontosan tudjuk a veszélyes pontjaikat.”

Barátságos mérkőzés: Magyarország-Uruguay 1-2 (1-2). Puskás Aréna, 65 ezer néző, v.: Skomina (szlovén).

Magyarország: Dibusz – Bese, Baráth (Szalai A., 71.), Lang, Korhut (Nagy Zs. 75.) – Vida, Kalmár (Holman, 83.) – Dzsudzsák (Kovács I., 53.), Szoboszlai (Nagy Á., 68.), Varga R. – Szalai Á. (Feczesin, 60.). Gl.: Szalai Á. (24.), ill. Cavani (15.), Rodriguez (21.).