Öt aranyérmet nyertek a mieink

Nagyszerű magyar sikerekkel – és néhány kisebb csalódással – rendezték meg Szegeden a kajak-kenu világbajnokságot. A magyarok öt arany-, négy ezüst- és három bronzéremmel a harmadik helyen végeztek az éremtáblázaton a fehéroroszok és a németek mögött.

Lássuk először is az aranyérmeinket!

Nos, a női kajak kettesek 1000 m-es távján a Medveczky Erika, Hagymási Réka páros azonnal az élre állt, és kimagaslott a mezőnyből. Már féltávnál egy hajóhossz volt az előnyük, és ezt a második 500-on is megtartották, megszerezve ezzel a magyar válogatott első világbajnoki címét.

A férfi kajak egyesek 1000 m-én Kopasz Bálint féltávnál még csak a harmadik helyen állt, de aztán remek hajrát nyitott, nagyszerűen bírta saját iramát, és végül egy hajóhosszal megelőzte ellenfeleit.

„Nem annyira élveztem a végét, az 1000 m nagyon hosszú, nehéz megindulni a végén. Nem láttam, nem hallottam senkit az utolsó 200 m-en, csak a pályára figyeltem. A legvégén kiengedtem kicsit, amikor láttam az előnyöm, mert már a halálomon voltam” – nyilatkozta az aranyérmes Kopasz Bálint.

Ezután következett a nők hasonló versenyszáma, amelyben a 30. születésnapját ünneplő Csipes Tamara szerette volna megismételni nyolc évvel ezelőtti szegedi győzelmét. A magyar versenyző 500 m-nél két másodperces előnnyel állt az élen, és ezt a fölényt végig megtartva lett aranyérmes a kiváló sportoló.

„A felkészülés nagyon jól sikerült. Amióta megszületett a kislányom, minden sokkal jobban megy. 2011-hez képest az volt a nagy különbség, hogy most jobb formában vagyok. Nyolc éve volt izgulnivalóm, most pedig végig mentem előre, nem akartam semmit sem a véletlenre bízni” – nyilatkozta Csipes Tamara.

A női kajak négyesünk alkalmi összeállításban – Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara, Medveczky Erika, Bodonyi Dóra – vetette magát a küzdelembe. A rajt nem sikerült jól a mieinknek, de aztán méterről méterre jöttek előre lányaink. Féltávnál már megelőzték az addig vezető fehéroroszokat, majd egyre gyorsabban lapátoltak, és nagyszerű győzelemmel örvendeztették meg a lelkes közönséget.

„Annyira tökéletes pályát mentünk, hogy büszke vagyok erre a kis csapatra!” – mondta Csipes Tamara.

Az 5000 m-es döntők során a női kajakozók mezőnyében Bodonyi Dóra nagyszerűen küzdve, meggyőző előnnyel, sorrendben harmadszor szerzett aranyérmet.

Az ezüstérmeseink sorát Hajdu Jonatán és Fekete Ádám nyitotta, akik a kenu kettesek 500 m-es számában a közönség fergeteges biztatása közepette,remek hajrával futottak be a második helyre.

A női kenu kettesek 500 m-es versenyén Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső szintén ezüstérmet szerzett. Sőt, alig több mint 40 perccel az 500-as finálé után, 200 m-en is második helyen ért célba a Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső páros.

A kenusok 5000 m-es távján a férfiaknál Adolf Balázs nagy csatában hódította el az ezüstérmet.

A bronzérmeseink közül a női kajak kettesek 200 m-es számában Lucz Anna és Kiss Blanka remek rajt és jó utazó tempó után harmadikként csapott a célba.

A kajak egyesek 500 m-es távján a nőknél Kozák Danuta rosszul rajtolt, végig hátrányban maradt a vezetőkkel szemben, és hiába hajrázott, be kellett érnie a harmadik hellyel.

A férfi kajak kettesek 200 m-én Balaska Márk és Apagyi Levente hajója beragadt a rajtnál, de azután a fiúk remek iramtan eveztek, amelynek bronzérem lett a jutalma.

A mieink 12 olimpiai indulási jogot – öt-öt férfi és női kajakost, valamint két női kenust – szereztek Szegeden.