Öt aranyérmet nyertek a mieink

Nagyszerűen szerepeltek a magyar úszók a budapesti Duna Arénában megrendezett vizes Európa-bajnokságon, ahol a mieink öt aranyérmet, összesen pedig 15 szépen csillogó medált szereztek.

Az idei első Európa-bajnokunk Hosszú Katinka lett, aki 400 m vegyesúszásban győzött, ahol az Iron Lady simán szerezte meg a kontinensviadalokon elért 15. aranyérmét. Hosszú Katinka a táv első felén testhossznyi előnyt szerzett, amelyet a végén, a gyorsúszásban meg is duplázott.

„Nagyon boldog vagyok! Edzésből érkeztem, tudom, hogy ezek a versenyek kellenek az olimpia előtt. Volt egy idő, amit szerettem volna megúszni, sikerült” –  mondta a bajnoknő.

Ez a szám kettős magyar győzelemmel végződött, ugyanis a második helyen Mihályvári-Farkas Viktória végzett az olasz Ilria Cusinatóval holtversenyben.

Szintén kettős hazai siker született 200 m női pillangón, ahol Kapás Boglárka megvédte Eb-címét, úgy, hogy a fiatal tehetség végig a mezőny elején haladt, és végül testhossznyi előnnyel csapott a célba. Utána Hosszú Katinka érkezett másfél másodperces hátránnyal.

Kapás Boglárka elmondta: „Elégedett vagyok az időmmel, és titkon reméltem egy egyéni csúcsot és ez sikerült, úgyhogy boldog vagyok.”

Hosszú Katinka így vélekedett: „Most egy kicsit maradt bennem, de most már tudom, hogy mire kell figyelnem a következő hónapokban.”

Szintén két honfitársunk állhatott a dobogóra a férfi 200 m pillangón, ahol a következő évek legnagyobb bajnokának tartott Milák Kristóf – a szám címvédője – önmaga és a világ második legjobb eredményével, 1:15.10 perces idővel győzött. A bronzérmet Kenderesi Tamás nagy hajrával szerezte meg.

A fináléban Milák Kristóf kezdett óriási lendülettel kezdett, de 100 m-nél az olasz Federico Burdisso beérte. Az utolsó 50 m-re fordulva azonban Milák Kristóf robbantott, és fölényesen nyert.

Az aranyérmes elmondta: a verseny előtt kicsit rosszul érezte magát, de általában ilyenkor ússza a legjobb időket. Hozzátette: figyelt a technikai elemek betartására, a végén pedig segített neki a hajrában, hogy közel érezte magához olasz riválisát.

Milák Kristóf 100 m pillangón is begyűjtötte az aranyérmet. Kiválóságunk már féltávnál is elsőként fordult, a végén pedig hatalmas előnnyel, új Európa-bajnoki csúcsot jelentő 50.18-as idővel győzött.

„Bevallom őszintén, most, a 100 m pillangó előtt semmilyen versenyhangulatot nem éreztem. Sokat kivett belőlem az elmúlt egy hét, de igazából véve erre készültem, ehhez értek, most ezt meg is csináltam” – mondta Milák Kristóf.

Szabó Szebasztián röpke 23 másodperc alatt zsebelte be az aranyérmet. 50 m pillangón egyetlen századmásodperccel előzte meg a világcsúcstartó ukrán Andrij Govorovot. A délvidéki származású fiatalember tökéletesen kapta el a rajtot, és jobb benyúlásának köszönhetően lett a kontinens legjobbja.

Elmondta: a győztes idő „nagyon rossz”, de mégiscsak Európa-bajnoki címet nyert vele, és ezért nagyon boldog, hiszen az elmúlt években többször is századok választották csak el a dobogós helyezésektől a világversenyeken.

Izgalmas versenyt hozott a női 4×200 m gyorsváltó döntője. A mieinknél – sorrendben – Jakabos Zsuzsanna, Fábián Fanni, Veres Laura és Kapás Boglárka szállt vízbe, és a magyar lányok bravúros úszással a második helyen végeztek a britek mögött.

Az Eb negatív szenzációja a női 200 m vegyes, ahol Hosszú Katinka 2010 óta tartó győzelmi sorozata szakadt meg. Pedig a magyar kiválóság a végén, a gyorsúszásban jól hajrázott, de 13 századdal elmaradt el az első helyen célba csapó izraeli Anasztaszia Gorbenko mögött, és a harmadik helyen végzett.

A női 200 m hátúszásban Burián Katalin, a 400 m gyorsúszásban Kapás Boglárka egyaránt bronzérmet szerzett.